tomas
04 خرداد 1402 - 13:44

یورش نظامیان صهیونیست به کرانه باختری و بازداشت ۱۸ فلسطینی

رسانه‌های فلسطینی امروز از بازداشت شماری از فلسطینیان در کرانه باختری توسط نظامیان اشغالگر صهیونیستی و همچنین هتاکی مجدد شهرک‌نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی خبر دادند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نظامیان رژیم صهیونیستی صبح امروز پنجشنبه 25 می 2023، حملات گسترده‌ای  به مناطق جداگانه‌ای از کرانه باختری اشغالی  آغاز کردند.

طی این یورش نظامیان صهیونیستی 18 فلسطینی را بازداشت کردند.

از سوی دیگر شهرک نشینان صهیونیستی  تحت حمایت نظامیان رژیم صهیونیستی به صحن‌های مسجدالاقصی یورش بردند .رژیم صهیونیستی از گروه‌های مختلف شهرک نشین صهیونیست در یورش به مسجدالاقصی محافظت کرد.

نظامیان صهیونیست همچنین مانع ورود نمازگزاران فلسطینی به مسجدالاقصی شدند.

«ناصر الهدمی»  رئیس موسسه بیت المقدس مخالف یهودی سازی اعلام کرد که مسجد الاقصی به دلیل تجاوز شهرک نشینان  صهیونیست و تداوم جنایات آنها علیه آن در شرایط خطرناکی به سر می برد و این امر  موجودیت آن را تهدید می کند.

در همین راستا جنبش حماس  از توده‌های مردم فلسطین در سراسر کرانه باختری، قدس و سرزمین اشغالی خواست  تا با هر وسیله‌ای به سوی مسجد مبارک الاقصی حرکت  و با یورش صهیونیست‌ها مقابله کنند.

حماس امروز پنجشنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی تأکید کرد که تمام برنامه‌های  رژیم صهیونیستی و کابینه فاشیستی  آن و  همچنین گروه‌های افراطی صهیونیستی  برای تشدید شهرک‌سازی و یهودی‌سازی در  قدس  ، تحمیل واقعیت تقسیم‌بندی زمانی و مکانی، تشدید تهاجمات تحریک آمیز  علیه مسجد الاقصی، تنها یکی از جنبه‌های جنگ مذهبی وحشیانه علیه سرزمین ، مردم ما،  قدس  و مسجدالاقصی است.

 در ادامه این بیانیه آمده است که تلاش‌های مذبوحانه رژیم صهیونیستی برای از بین بردن هویت تاریخی مسجدالاقصی ناکام خواهد ماند.

«حازم قاسم» سخنگوی حماس تاکید کرد که تشدید تهاجم شهرک نشینان صهیونیست به مسجد الاقصی نشان دهنده بی توجهی به احساسات همه اعراب و مسلمانان است.

وی در ادامه افزود  که موضع‌گیری صریح و قاطع همه ی مولفه‌های رسمی و مردمی برای مقابله با این تهاجمات  لازم و ضروری است.

حازم قاسم تصریح کرد که ما به مبارزه مشروع خود برای مقابله با یهودی سازی  قدس ادامه خواهیم داد و مردم ما در این نبرد پیروز خواهند شد زیرا آنها صاحب حق، سرزمین و تاریخ  فلسطین هستند.

در روزهای اخیر گروه‌های مقاومت فراخوان‌هایی  برای حضور گسترده مردم فلسطین برای مقابله با هجوم شهرک‌نشینان صهیونیست  صادر کردند.

از زمان اشغال قدس در سال 1967، نظامیان رژیم اشغالگر صهیونیستی دروازه باب المغاربه را تحت کنترل خود درآورده و از این طریق شهرک‌نشینان و نیروهای اشغالگر به صورت روزانه به آن یورش می‌برند در حالی‌که مسلمانان اجازه ورود به مسجد الاقصی را ندارند.

صهیونیست‌های اشغالگر هر روزه به طور دسته جمعی و در دو نوبت صبح و عصر اقدام به تعرض به مسجد الاقصی می‌کنند.

هدف از این تجاوزات مستمر، زمینه سازی برای اجرای طرح شوم تقسیم زمانی و مکانی این مسجد بین مسلمانان و یهودیان است تا در نهایت آنها بتوانند کنترل کامل این مسجد را به دست گرفته و در راستای یهودی سازی و تخریب آن و ساخت معبد کذایی یهود بر روی خرابه‌های آن گام بردارند.

رسانه‌های فلسطینی اعلام کردند که نظامیان صهیونیستی صبح امروز  به اردوگاه « عقبه جبر» یورش بردند که طی این یورش درگیری مسلحانه‌ای  میان صهیونیست‌ها و فلسطینیان صورت گرفت.به دنبال یورش صهیونیست‌ها  به اردوگاه مذکور، 10 فلسطینی بر اثر گلوله نظامیان صهیونیست مجروح شدند.

میلیون‌ها فلسطینی ده‌ها سال است که تحت شرایط نظامی زندگی می‌کنند و هر روز شاهد نقض حقوق اولیه خودشان هستند. جامعه بین‌المللی همچنان در قبال بازداشت اداری و دیگر اقدامات آپارتایدی رژیم صهیونیستی سکوت می‌کند و این به‌منزله چراغ سبز برای ادامه اشغال سرزمین‌های فلسطینی و نقض حقوق فلسطینیان است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237770